Wystawa Katarzyny Makieła-Organisty w Galerii Fra Angelico

Wystawa Katarzyny Makieła-Organisty w Galerii Fra Angelico

Poza STALOWĄ

12 kwietnia 2018 - 19 maja 2018

W czwartek 12.04.2018 r. o godz. 18 w katowickiej galerii Fra Angelico, odbędzie się werniaż wystawy malarsywa Katarzyny Makieła-Organisty.

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Miejsce: Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, Galeria Sztuki Współczesnej „Fra Angelico” (wejście dla zwiedzających od ul. Wita Stwosza 16)

 

Data: 12.04.2018, godz. 18 (wernisaż). Wystawa potrwa do 19.05.2018.

 

Katarzyna Makieła-Organisty (ur. 1984) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta.

 

W roku 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody w konkursie Artystyczna podróż Hestii (2009), I nagrody ex aequo na 8. Międzynarodowym Biennale Miniatury (2014); laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2010), stypendystka Fundacji Grazella im. Marii Anny Siemieńskiej (2016).

 

Dzieła artystki to martwe natury, uchwycone w niewielkich rozmiarów, malowanych temperą obrazkach fragmenty rzeczywistości, portrety przedmiotów codziennego użytku. Charakteryzuje je wyczucie formy i koloru, koncentracja na szczególe, a także znakomite oddanie faktury przedmiotów.

 

Są efektem przenikliwego podglądania rzeczywistości, dociekania natury rzeczy i jednocześnie zaproszeniem do zatrzymania się i zamyślenia nad tym, co kryje się poza ich materialną formą. Malowanie bowiem – uważa Katarzyna Makieła-Organisty – „daje możliwość niezwykle intensywnego przyglądania się światu. Obserwacja jednego motywu, przedmiotu (…) przez szereg dni powoduje, że rozpoczyna się głębsze pojmowanie tego, co znajduje się przed oczami.

 

Otwarcie się na takie doświadczenie pozwala przypatrywać się niezwykłości życia czy wręcz odkrywać na nowo cud istnienia. Wówczas powodem do rozważań najtrudniejszych kwestii, tajemnicy życia i śmierci, mogą stać się (…) resztki posiłku lub (…) duży, brzydki robak.”

 

FOTORELACJA