Obraz w pigułce

Obraz w pigułce

Poza STALOWĄ

15 listopada 2017

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Miejsce: Samodzielny Dziecięcy Publiczny Szpital Kliniczny w Warszawie, hol główny, ul. Żwirki i Wigury 63a, Warszawa

 

Data: 15 listopada 2017, godz. 11.30

 

„Obraz w Pigułce" to cykliczny projekt charytatywny, który w po raz kolejny zagościł  w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym  w Warszawie.

 

Tytuł tej edycji to „Litery". Projekt składał się z dwóch części, podczas których powstały dwa całkowicie różne od siebie obrazy. Pierwsza część to współpraca dwóch Artystów: typografa Oskara Podolskiego i malarza Marcina Kowalika. Podczas Nocy Muzeów w Galerii Stalowa w Warszawie Artyści wzięli na warsztat krótki tekst "We Are Absolutely Fine. Kind of" i opracowali go malarsko na wielkoformatowym płótnie.


Część druga to plastelinowe warsztaty w szpitalu zrealizowane przy udziale wolontariuszy z firmy Spica Solutions. Na podstawie plastelinowych prac, podczas wydarzenia Warsaw by Art, wolontariusze oraz goście odwiedzający Galerię Stalowa stworzyli kolejny obraz, przenosząc malarsko plastelinowe rzeźby na płótno.


15 Listopada o godzinie 11:30 w holu głównym SPDSK przy ulicy Żwirki i Wigury 63A odbędzie się uroczyste odsłonięcie i przekazanie obrazów Szpitalowi i Dzieciom.

 

„Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie". Ten cytat Pabla Picasso posłużył Marcinowi Kowalikowi jako motto projektu artystycznego, w którym główną rolę odgrywają dzieci. Tworzą one modele z plasteliny, na podstawie których wolontariusze pod okiem artysty Marcina Kowalika malują obraz dla szpitala dziecięcego. Tym sposobem, pobyt w szpitalu okazuje się nie taki straszny, gdy można spędzić go na zabawie, a sam szpital wzbogaca się o nową barwną pracę, zaprojektowaną przez małych pacjentów. 


Niezwykle ważną rolę pełnią w projekcie wolontariusze, którzy na wszystkich jego etapach pracują pod kierownictwem dr Marcina Kowalika.

 

Wyjątkowość projektu polega przede wszystkim na tym, że jego wszyscy uczestnicy mają możliwość doświadczyć cudownych właściwości SZTUKI. Dla DZIECI, które są w tym projekcie najważniejsze – jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą – to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji „dzieła w dziele”, każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Proces wspólnego tworzenia jest w projekcie magicznym czasem. Intymność i bezpośredniość kontaktu pomiędzy małymi pacjentami oraz dorosłymi artystami stwarza silną emocjonalną więź w której współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość – partnerstwem, chęć pomocy innym – twórczą współpracą. Wolontariusze otrzymują od dzieci wyjątkowy dar – optymistyczne podejście do małych pacjentów. Dzięki niemu mogą już skutecznie pomagać innym, polepszać ich samopoczucie, przynosić ulgę w cierpieniu.


Poprzez promocję wydarzenia docieramy do wielu ludzi. Pokazujemy im jak poprzez wspólne działanie i niewielkie nakłady finansowe, możemy pozytywnie wpływać na jakość życia chorych dzieci, a także naszego.

 

Więcej >>