STALOWA Akademia Sztuki - KRZESŁO DZIEŁEM SZTUKI

STALOWA Akademia Sztuki - KRZESŁO DZIEŁEM SZTUKI

Wydarzenia

19 marca 2019

STALOWA Akademia Sztuki - KRZESŁO DZIEŁEM SZTUKI
wykład otwarty, godz. 19:00 prowadzącym będzie Jerzy Brukwicki

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

Wszystko, co najciekawsze w projektowaniu zaczęło się od krzesła, które służy człowiekowi od zarania dziejów, od dzieciństwa do późnej starości. Współcześnie jest ono meblem nieodzownym w życiu codziennym.


Czy krzesło, jak chce „Słownik Języka Polskiego PWN”, to tylko: „mebel do siedzenia dla jednej osoby, z oparciem z tyłu”?


Nas ten intrygujący obiekt będzie interesował jako prosty, funkcjonalny przedmiot użytkowy, zaprojektowany przez współczesnego artystę oraz jako metafora bądź symbol stosowany w swoich dziełach przez malarzy, grafików, rzeźbiarzy. Krzesła malował Vincent van Gogh, Edouard Vuillard, Henri Matisse, Egon Schiele, Georges Braque, Pablo Picasso, Richard Diebenkorn, René Magritte, Gerhard Richter, a przede wszystkim David Hockney, który w latach 80. XX wieku namalował wiele krzeseł i foteli. W polskiej sztuce współczesnej krzesło pojawia się w pracach Teresy Pągowskiej, Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Bruszewskiego, Wojciecha Fangora, Tadeusza Kantora, Józefa Robakowskiego, Józefa Szajny, Krzysztofa Wodiczki, Andrzeja Wróblewskiego. Do grupy często stosowanych w sztuce motywów należy puste krzesło. Stanowi ono symbol czyjejś nieobecności, oczekiwania na nieznanego gościa, pojawienie się proroka. Krzesło może również stanowić symboliczny, zajmujący autoportret artysty. Tak dzieje się w przypadku Krzesła Vincenta z jego fajką Vincenta van Gogha i Autoportretu Teresy Pągowskiej, obrazu z 1997 roku.


Podczas kolejnego spotkania z cyklu „(Nie)codzienne dzieła sztuki” poznamy dzieje nowoczesnych krzeseł począwszy od tych pochodzących z wytwórni Michaela Thoneta, zaprojektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego, Karola Tichy’ego, Alvara Aalto, Franka O’Gehry’ego, Arne Jacobsena, Adolfa Loosa, Gerrita Rietvelda, a wśród projektantów polskich: Marię Chomentowską, Marię Jeglińską, Renatę Kalarus, Teresa Kruszewską, Tomasza Augustyniaka, Piotra Kuchcińskiego, Romana Modzelewskiego, Tomasza Rygalika, Oskara Ziętę i innych.