STALOWA Akademia Sztuki

STALOWA Akademia Sztuki

Wydarzenia

14 lutego 2019

STALOWA Akademia Sztuki

PRACOWNIE, MIESZKANIA I DOMY ARTYSTÓW

Poleć znajomemu

WIĘCEJ O WYDARZENIU

PRACOWNIE, MIESZKANIA I DOMY ARTYSTÓW

wykład otwarty, godz. 19:00 prowadzącym będzie Jerzy Brukwicki

 

Jak wyglądają miejsca pracy i wypoczynku artystów? Czy są to wnętrza magiczne, zbudowane z osobliwych mebli, sprzętów i przedmiotów, czy puste przestrzenie światła i koloru? Czy pracownie, mieszkania i domy artystów są dziełami sztuki?


Przybierają przeróżne formy, nieoczekiwane rozwiązania estetyczne i funkcjonalne. Inspirują je niezwyczajna wyobraźnia, tematyka i klimat twórczości, poglądy i przekonania ich użytkowników. Zmaterializowane w konkretnych przestrzeniach, wyróżniających się oryginalną atmosferą i kolorystyką, utożsamiają się z wyobrażeniami artystów o sensie życia, urodzie i różnorodności świata, a treści i dylematy działalności artystycznej właścicieli przeplatają się w nich z realiami codzienności. To również miejsca rozmów i sporów, przyjacielskich spotkań, twórczych natchnień i uniesień. Bywają i osobliwymi azylami, ulubionymi miejscami odosobnienia, izolacji od miejskiego zgiełku, gdzie artyści stają się uważnymi obserwatorami natury, kolekcjonerami niecodziennych wrażeń.


Dla artystów nieustanne podróżujących, odbywających po świecie liczne życiowe i artystyczne wędrówki dom stał się symbolem powrotu do stron rodzinnych i bliskich, zmaterializowaniem wspomnień, wymarzoną przystanią życiową, identyfikowaną z Itaką Odyseusza. Tak było w przypadku Tadeusza Kantora (1915-1990), który swój dom – drewniany, kryty gontem, z murowaną basztą - zbudował we wsi Hucisko, niedaleko Wieliczki pod koniec życia.