Galeria Stalowa : o wystawie
 • Przeszła wystawa

  Piotr Pasiewicz
  ACTUS PURUS

   

  17 lutego 2016

  15 marca 2016

   
   

  Wernisaż: 17 lutego 2016 w godz. 19.00-21.00
  Wystawa trwa do 15 marca

   

  Wystawa „ACTUS PURUS” w Galerii Stalowa to pierwsza tak obszerna i złożona prezentacja prac Piotra Pasiewicza w Warszawie. Wybór rysunków, grafik i obrazów pochodzi z najważniejszychi najbardziej charakterystycznych cykli prac Pasiewicza powstałych w latach 2013-2015. Na wystawie będzie można obejrzeć również filmy oraz dokumentację z działań performatywnych artysty, nie prezentowanych do tej pory w tak obszernym kontekście.

   

  Zestawienie prac pokazuje nieprawdopodobny dorobek artystyczny Piotra Pasiewicza, drogę licznych eksperymentów z techniką i formą oraz jego filozofię transformacji, która jest stale obecna w jego rysunkach, grafikach i malarstwie. Artysta nie należy jednak do twórców ograniczonych ścianami pracowni. Gdy tylko nadarzy się okazja, wykorzystuje przestrzenie opuszczonych budynków, basenów, dachów oraz innych miejsc gdzie może przenieść swoją twórczość na naprawdę duży format. Olbrzymia ilość wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz działań o charakterze performatywnym sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców młodego pokolenia.

   

  Tytułowy actus purus odnosi się do czystego aktu twórczego, jest to rodzaj procesu krystalizacji, który pozwala oczyścić się z treści i obrazów, zalegających gdzieś w podświadomości. Na wystawie dominują prace z serii „Kinetic Matter” oraz „Mattery Deliverance”, które ze względu na swoją cykliczną kontynuacje dają możliwość porównania prac z różnych okresów twórczości artysty. Twórczość Pasiewicza rozumiana jest jako ciągła transformacja formy i kształtu. Artysta, który przeszedł przez bardzo intensywny proces poznawczy, wchłaniając wszystko na swojej drodze, od paru lat konsekwentnie podąża drogą oczyszczania, poszukiwania actus purus. Rezultaty tych poszukiwań prezentowane są na wystawie.

   

   

  Katalog w wersji elektronicznej >>